Zespół Ludowy ,,Sąsiadeczki” powstał w 2004 roku z potrzeby serca i chęci wspólnego śpiewania oraz zachowania w pamięci zwyczajów i tradycji ludowych. Od początku działania po chwilę obecną zespół jest grupą trzypokoleniową.
Jednym z celów działalności zespołu jest wpajanie i przekazywanie młodszemu pokoleniu piękna ludowych tradycji. Osiągamy to nie tylko poprzez wspólny śpiew, lecz także poprzez udział w uroczystościach szkolnych na terenie gminy Dobroszyce, Sąsiadeczki” z powodzeniem występują na imprezach, festynach, podczas dożynek i innych uroczystości organizowanych w gminie Dobroszyce. Zespół posiada w swoim repertuarze piosenki ludowe, pieśni patriotyczne, biesiadne, żołnierskie i kościelne.
Tworzy ponadto programy słowno-muzyczne związane z tradycją i obrzędami polskimi „Sąsiadeczki” wielokrotnie reprezentowały gminę Dobroszyce podczas dolnośląskich przeglądów folklorystycznych, takich jak: „Nad wodą śpiewanie” w Mietkowie, „Pod Ślężą śpiewanie” w Sobótce ,,Akacjowe Śpiewanie pod Ślężą” w Kątkach, ,,Herodiada” w Cieszkowie, ,,Pastorałka” i ,,Kogutek” w gminie Oleśnica, przeglądy w gminach Kobierzyce i Krośnice Ponadto zespół koncertował w ,,Telewizyjnym Klubie Seniora” nagrywanym przez TVP Wrocław, oraz występował podczas obchodów Dni Seniora na Wrocławskim Rynku. W 2010 roku ,,Sąsiadeczki” prezentowały się w Liście Przebojów Ludowych Radia Wrocław zajmując IV miejsce. Sukcesem roku 2011 było zajęcie III miejsca w Przeglądzie Zespołów Ludowych o puchar Prezydenta miasta Lubina. Dzieci z Zespołu zajęły III miejsce w Przeglądzie Kolęd i Pastorałek ,,Herodiada” w Cieszkowie – 2014r. W 2014 roku zespół świętował swoje 10 – lecie istnienia. Z tej okazji nagrana została pierwsza płyta „Sąsiadeczek”.
„Zakup strojów dla zespołu ludowego Sąsiadeczki” ETNOPOLSKA 2021
W 2021 roku zespół bierze udział w projekcie „Zakup strojów dla zespołu ludowego Sąsiadeczki” dofinansowanym ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2021.
Wizyta studyjna w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu
Pierwszym etapem projektu była wizyta studyjna w Muzeum Etnograficznym Oddziale Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Członkowie i członkinie Sąsiadeczek zwiedzili wystawę stałą pt. Dolnoślązacy. Pamięć, kultura, tożsamość oraz wzięli udział w spotkaniu z kustosz Działu Tkanin i Strojów Hanną Gollą.
Warsztaty etnograficzne
Kolejnym etapem projektu są warsztaty etnograficzne prowadzone w świetlicy wiejskiej w Dobrzeniu pod okiem Marty Derejczyk z Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu oraz dr Anny Kurpiel z Uniwersytetu Wrocławskiego. Warsztaty pełniły funkcję integracyjną dla członków oraz pomogły w wyborze najbardziej odpowiedniego stroju. Zespół zdecydował się na unowocześnioną wersję stroju dolnośląskiego.
Strój damski składał się będzie z bluzki, spódnicy gorsetu, katanki, chusty, zapaski, czepca lub wianka oraz butów. W skład stroju męskiego wchodzi kamizela, spodnie, koszula, marynarka oraz buty.
Warsztaty haftu
Następnie odbyły się warsztaty haftu, które pozwolą na samodzielne ozdobienie wybranych elementów stroju przez członków i członkinie Sąsiadeczek. Prowadziła je doświadczona hafciarka Olga Budzan z Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu.
Podsumowanie projektu – Biesiada z folklorem
9 października w muszli koncertowej w Dobroszycach podczas Biesiady z folklorem odbył się uroczysty występ połączony z prezentacją nowego stroju. Oprócz Sąsiadeczek na scenie koncertował lokalny zespół Niezła Paka oraz gościnnie zespół Sasanka z Rudnej.