Sąsiadeczki

Loading
loading..

 

Zespół Sąsiadeczki gra i śpiewa od roku 2004, jako zespół wielopokoleniowy, niedawno świętujący dwudziestolecie działalności artystycznej. Wszyscy członkowie zespołu to mieszkańcy wsi Dobrzeń w gminie Dobroszyce, reprezentujący wieś i gminę na ludowych scenach Dolnego Śląska. Kierownikiem zespołu jest Maria Wala, a opiekunem muzycznym Piotr Wala.

W różnorodnym zespołowym repertuarze dominują piosenki ludowe z różnych regionów Polski, piosenki patriotyczne oraz duży zakres pieśni związanych z porami roku i tradycjami kościelnymi, w tym bardzo pokaźny zbiór kolęd i pastorałek. Ważne dla społeczności Sąsiadeczek są liczne przyjacielskie kontakty z wieloma dolnośląskimi zespołami ludowymi oraz zainteresowanie i uznanie publiczności. Atutem zespołu jest kapela, w której istotną rolę pełni kształcąca się muzycznie młodzież.

Zespół zwyciężył w wiosennej edycji Listy Przebojów Ludowych Radia Wrocław w roku 2022, czego wynikiem jest nagranie płyty w radiowym studiu. W swoim dorobku zespół ma ponadto dwie płyty: „Sąsiadeczki” oraz „Sąsiadeczki w ludowej nutce”, a także udział w płycie z kolędami w wykonaniu zespołów z gminy Dobroszyce.

W roku 2021 zespół uzyskał dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu do zakupu strojów ludowych – stroje dolnośląskie. Sąsiadeczki działają pod patronatem Gminnego Centrum Kultury im. Anny Sojko w Dobroszycach. Chętnie przyjmują zaproszenia i uczestniczą w przeglądach oraz imprezach z udziałem zespołów ludowych. Zespół aktywnie angażuje się w lokalne uroczystości, jak dożynki, jarmarki i festiwale, gdzie prezentują swoje umiejętności i promują tradycje ludowe.

 

„Zakup strojów dla zespołu ludowego Sąsiadeczki” ETNOPOLSKA 2021

W 2021 roku zespół bierze udział w projekcie „Zakup strojów dla zespołu ludowego Sąsiadeczki” dofinansowanym ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2021.

Wizyta studyjna w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu

Pierwszym etapem projektu była wizyta studyjna w Muzeum Etnograficznym Oddziale Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Członkowie i członkinie Sąsiadeczek zwiedzili wystawę stałą pt. Dolnoślązacy. Pamięć, kultura, tożsamość oraz wzięli udział w spotkaniu z kustosz Działu Tkanin i Strojów Hanną Gollą.

Warsztaty etnograficzne

Kolejnym etapem projektu są warsztaty etnograficzne prowadzone w świetlicy wiejskiej w Dobrzeniu pod okiem Marty Derejczyk z Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu oraz dr Anny Kurpiel z Uniwersytetu Wrocławskiego. Warsztaty pełniły funkcję integracyjną dla członków oraz pomogły w wyborze najbardziej odpowiedniego stroju. Zespół zdecydował się na unowocześnioną wersję stroju dolnośląskiego. 

Strój damski składał się będzie z bluzki, spódnicy gorsetu, katanki, chusty, zapaski, czepca lub wianka oraz butów. W skład stroju męskiego wchodzi kamizela, spodnie, koszula, marynarka oraz buty.

Warsztaty haftu

Następnie odbyły się warsztaty haftu, które pozwolą na samodzielne ozdobienie wybranych elementów stroju przez członków i członkinie Sąsiadeczek. Prowadziła je doświadczona hafciarka Olga Budzan z Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu.

Podsumowanie projektu – Biesiada z folklorem

9 października w muszli koncertowej w Dobroszycach podczas Biesiady z folklorem odbył się uroczysty występ połączony z prezentacją nowego stroju. Oprócz Sąsiadeczek na scenie koncertował lokalny zespół Niezła Paka oraz gościnnie zespół Sasanka z Rudnej.

Layout mode
Predefined Skins
Custom Colors
Choose your skin color
Patterns Background
Images Background